Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Sporcu Beslenmesi Hakkında,

Beslenme, atletik performansı artırmaya yardımcı olabilir. Düzenli bir beslenme ile desteklenen aktif bir yaşam tarzı ve egzersiz rutini, sağlıklı kalmanın en iyi yoludur. İyi bir beslenme diyeti, vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Aynı zamanda sadece gündelik spora ya da fiziksel aktiviteye destek niteliği de taşıyabilir.

Yeterli besin alamadığınızda, spor sırasında yorgun hissetme ve düşük performans gösterme olasılığınız daha yüksek olacaktır. Bu nedenle tüketilen besinler düşünüldüğünden daha önemlidir.

Diyet Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

- Kalori

- Protein

- Karbonhidratlar

- Sıvılar

- Vitaminler ve Mineraller

Tüketmeniz gereken besinlere yönelik olarak, ihtiyacınız olan her bir besin grubunun miktarı aşağıdakilere bağlı olacaktır:

- Spor türü

- Yaptığınız antrenman miktarı

- Aktiviteyi veya egzersizi yapmak için harcadığınız zaman miktarı

Özet: Çoğu birey egzersiz başına almaları gereken kalori miktarının fazlasını tüketme eğilimindedir. Egzersiz sırasında harcadığımız enerjiden daha fazla enerji almaktan kaçınmak önemlidir.

Egzersize başlamadan ne kadar önce yemek yemeniz gerektiği ve size en uygun beslenme rutinini bulmak, zaman alabilecek bir süreç haline gelebilir. Bu nedenle, aşağıdaki besin grupları hakkında verilen bilgilerden de faydalanabilirsiniz.PROTEİN

- Protein hem kas büyümesi hem de dokuların onarılması için önemlidir. Protein ayrıca vücut tarafından enerji sağlamak amacıyla da kullanılabilir. Ancak bu durum sadece sırasıyla vücuttaki karbonhidrat ve yağ depoları tükendikten sonra meydana gelir.

- Gereğinden fazla protein içeren bir diyetin kas büyümesini daha olumlu etkileyeceği söylentiden öteye geçmez.

Çoğu bodybuilder, kas gelişimi için ihtiyaç duyulan proteinin neredeyse iki katını tüketir. Diyette çok fazla proteinli gıda bulunması şu gibi sonuçlara neden olabilir:

- Artan proteinin vücut yağı olarak depolanması,

- Dehidrasyon riskinin artması (vücutta yeterli sıvı olmaması),Kalsiyum kaybı,

- Böbreklerin gereksiz bir şekilde daha fazla çalışması. 

Gereğinden fazla protein alımının bir faydası olmaksızın zararlı olabileceğini bilmek gerekmektedir.


KARBONHIDRATLAR

- Egzersiz sırasında enerji sağlamak için karbonhidratlara ihtiyaç vardır.

- Karmaşık/kompleks karbonhidratlar pirinç, makarna ve tam tahıllı ekmek gibi gıdalarda bulunur. Bu gıdalar enerji, lif, vitamin ve mineral sağlar. Bu yiyeceklerin yağ oranı düşüktür. En önemlisi, her gün aldığınız toplam karbonhidrat miktarıdır. Kalorilerinizin yarısından biraz fazlası karbonhidratlardan gelmelidir.

- Egzersizden sonra, kaslarınızdaki enerji depolarını yeniden inşa etmek için karbonhidrat almanız gerekir.


SU VE DİĞER SIVILAR

Sporcular için en önemli şeylerden biri su ve diğer sıvılar, vücudun nem kaybetmemesi ve doğru sıcaklıkta kalması için gereklidir. Vücudunuz, bir saatlik yoğun bir egzersizde birkaç litre ter kaybedebilir.

Vücutta yeterli sıvı tutmaya yönelik bazı tüyolar ise şunlardır:

- Egzersiz yapsanız da yapmasanız da her öğünde bol miktarda sıvı aldığınızdan emin olun.

- Egzersiz yapmaya başlamadan önce vücudunuzu susuz bırakmadığınızdan emin olun.

- Egzersiz sırasında ve sonrasında, her 15 ila 20 dakikada bir yaklaşık 1 ila 1.5 bardak (240 ila 360ml) sıvı tüketmeye devam edin.


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.